Pobočka Praha | Opravy tabletů | Pronájem počítačů a IT techniky | Profesionální videa DRONEM | Servis Apple

servis-pocitacu-brno.cz

Co dělat, když nestartuje Windows XP

V tomto článku se pokusím popsat několik typických příkladů co dělat, když nenastartuje Windows XP (Windows při startu zamrzne, opakované restartování apod.) a tento stav není spojen s žádnou další hláškou (chybové výpisy, BSOD).

Upozorňuji, že nenesu žádnou odpovědnost za případné škody vzniklé využitím informací z této stránky. Článek jsem vytvořil ve snaze pomoci lidem, s podobnými problémy.

Nyní můžeme přejít na běžné postupy, které mohou pomoci v případě,že Windows XP nemůžete nastartovat.

0. Zkontrolujte, zda-li nemáte v mechanice vložené CD (DVD), které by bránilo spuštění Windows XP. Dále odpojte všechny USB disky, které jsou připojeny k počítači a proveďte restart.

1. První věc, kterou byste měli udělat v případě, že nemůžete spustit Windows XP je restartování počítače. Pokud i po restartu počítač mrzne, doporučuji ještě PC vypnout a na několik minut odpojit od elektrické energie.

2. Oprava instalace z instalačního media. Instalační médium (obvykle DVD) obsahuje možnost opravy aktuální instalace Windows. Typicky lze využít možnosti Konzole pro zotavení, která umožňuje opravit spouštění systému. Užitečný článek k tomuto tématu jsem našel zde.

3. V případě, že se nepodaří Windows nastartovat, nabídne nám OS při dalším spuštění několik možností, ze kterých nás bude v tomto bodě zajímat položka poslední známá funkční konfigurace, případně Last good known configuration, v případě anglické verze. Tato možnost po restartu spustí Windows tak, jak byly nastaveny při posledním úspěšném spuštění. V některých případech je tato možnost velmi užitečná.

4. Spuštění počítače v nouzovém režimu. Nouzový režim lze vyvolat při startu PC opakovaným stisknutím klávesy F8, v případě problémů nám tuto možnost při další pokusu o spuštění nabídne Windows sám (podobně jako v bodě 3.). Doporučuji spustit nouzový režim se sítí. Nouzový režim nám nabídne několik možností, jak dále postupovat. V první řadě doporučuji zálohovat všechna důležitá data ať na externí disk nebo např. do cloudového úložiště. Zálohováním dat omezíte případně ztráty na minimum. Dále doporučuji v nouzovém režimu otestovat PC antivirovým programem, ať již stávajícím, případně některým zdarma dostupným řešením (RogueKiller, Malwaresbytes).

TIP: Pokud není možné spustit nouzový režimu, můžete pro zálohování dat využít Linuxovou distribuci, která umožňuje live BOOT z USB (Ubuntu, Fedora a další). V tomto bodě ale opatrně, pokud by byl poškozen pevný disk, mohl by nesprávný postup ztížit nebo dokonce znemožnit obnovu dat. Další možností pro obnovu dat je připojení HDD do jiného počítače. V případě podezření na závadu HDD doporučuji navštívit odborný servis.

5. Virová nákaza. Pokud máte podezření na virovou nákazu v počítači, velmi se mi osvědčil antivirový nástroj Kaspersky rescue disk. Využil jsem ho při odstranění viru policie ČR. Návod, jak pracovat s tímto anvirovým nástrojem jsem sepsal na této stránce.

6. Výměna CMOS baterie na základní desce počítače. Tuto baterii naleznete po otevření skříně počítače na základní desce, baterie má kruhový tvar o průměru cca 2 cm. Vybitá baterie může způsobovat i další problémy.

7. Další variantou řešení problému je čistá instalace Windows z instalačního media. Toto řešení ale smaže veškerá data uložená na pevném disku, proto přeinstalaci Windows doporučuji pouze v případě, že máte všechna data zálohována. Jde o krajní řešení problému.

8. Pokud ani jeden z výše uvedených postupů nepomohl a Windows XP stále nelze nastartovat, může se jednat o závadu některé HW komponenty (HDD, zdroj, základní deska). V takovém případě doporučuji kontaktovat odborný servis.

Jaké jsou Vaše zkušenosti? V případě problému nebo dotazů se na nás neváhejte obrátit, využít můžete přímo kontaktní formulář.

Sepsal jsem i tipy co dělat, když nestartuje Windows 7 nebo Windows 8.

Článek neprošel jazykovou korekturou, děkuji za pochopení.

Použité zdroje: vlastní zkušenosti
Autor: Václav Málek
Datum: 16.8.2014


Kontaktní formulář

* povinné údaje

© 2017 servis-pocitacu-brno.cz | Servis PC Brno | Mapa | Kontakt | Poučení | Reference | SEO by vaclavmalek.cz

Jste spokojeni s našimi službami? Můžete nás dále doporučit na sociálních sítích.